Każde studio ma swoje magiczne informacje, które pomogą zadbać o to jak dbać o tatuaż zarówno świeży, jak i po zrobieniu. O ile są to ludzie, którzy prócz bycia artystą / managerem / właścicielem / szamanem – są bystrzy. To nie będą powielać informacji dostępnych na forum o nazwie, dla przykładu: „sebadziara.peel” (żart). Nie będziemy więc oceniać pomysłowości szamanów, a pozwolimy sobie wypisać jak wg. nas powinna wyglądać pielęgnacja tatuażu. Podzielimy poniższe informacje na dwie części:

  1. Świeży tatuaż – jak zadbać, aby tatuaż wygoił się prawidłowo.
  2. Wygojony tatuaż – jak zadbać, aby wygojony tatuaż trwał z nami maksymalnie długo w najlepszej kondycji.

Zanim przejdziemy do wyżej wymienionych punktów opiszemy w jaki sposób tatuaż jest zabezpieczony podczas wypuszczenia dziaranej osoby do domu. A uwierzcie mi, jest to mega ważne! Wychodziliście kiedyś ze studia owinięci folią spożywczą, pod którą nie zastosowano żadnego podkładu pozwalającemu skórze złapać oddech? Taaa.. wiemy, bardzo często. Tatuator powie, między innymi, że nie wolno dopuścić do środowiska sprzyjającemu powstawaniu bakterii. Po czym owinie was folią i puści do domu, ok. Zróbmy eksperyment, weź folię spożywczą i na godzinkę owiń ją sobie wokół ręki. Czy nie masz wrażenia, że skóra robi się wilgotna? No tak, przecież skóra się poci – wow! A pot wcale nie jest przyjacielem rany, ponieważ bardzo szybko składniki zawarte w pocie zaczynają tworzyć środowisko bogate w bakterie. Pewnie też usłyszycie od artysty, że skóra aby dobrze się goiła, musi oddychać. (tak, to często mówi ten sam artysta, który przed chwilą wypuścił Was do domu z ciałem owiniętym folią spożywczą).

Odnośnie owijania folią spożywczą możesz przeczytać również:

Czy owijać tatuaż na noc? Ile trzeba nosić folię po zrobieniu tatuażu? Co zamiast folii na tatuaż?

Z typowych wpadek, to tyle. Chociaż lista genialnych pomysłów jest znacznie dłuższa, nie chcemy za bardzo rozwijać tego artykułu o fantastykę, magię i smoki.

Formy zabezpieczenia tatuażu

W naszym studio stosujemy dwie formy zabezpieczenia wytatuowanego miejsca na skórze.

Kompres

Forma opatrunku stosowana w przypadku dużych tatuaży, lub takich, gdzie użycie second skina może skutkować szybkim jego odklejeniem. Kompres polega na tym, że artysta po zakończonej sesji oraz dokładnemu oczyszczeniu skóry używa specjalnego „masła” do tatuażu. Po nałożeniu warstwy kosmetyku na tatuaż nakładany jest świeży ręcznik papierowy zmoczony mydłem hipoalergicznym. Czasem dajemy na to jeszcze tak zwane pampersy, chociaż nie zawsze. Całość jest następnie owijana folią spożywczą. Taki kompres nosimy około 5-6 godzin, a następnie go zdejmujemy, myjemy dokładnie i NIGDY już niczym tatuażu nie zabezpieczamy. Skóra musi naturalnie oddychać. Jak postępować po zdjęciu kompresu znajdziesz w dalszej części artykułu.

Second Skin

Specjalna folia w formie naklejki, którą stosujemy do mniejszych tatuaży. Taką formę zabezpieczenia nosimy aż 5 dni. Ten opatrunek potrafi zaskoczyć, szczególnie kiedy pod folią zbierze się osocze wymieszane z tuszem. Nie wygląda to ładnie, ale tak ma być i broń Cię Panie Boże przekłuwać opatrunek lub wyciskać zawartość. Nasze własne osocze to NAJLEPSZY specyfik do gojenia rany. Opatrunek, który tu opisujemy pozwala utrzymać osocze na ranie przez długi czas bez dostępu czynników ze środowiska zewnętrznego. Zdjęcie tej formy opatrunku bywa nieprzyjemne, gdyż „klej” mocno trzyma się skóry. Po zdjęciu folii tatuaż zazwyczaj jest już mocno podgojony, jednak należy mimo wszystko jeszcze zadbać o jego pełne wygojenie. Jak postępować po odklejeniu second skina znajdziesz w dalszej części artykułu.

P.S. Rzadko po odklejeniu second skina można zauważyć zaczerwienie skóry, które kształtem odpowiada zdjętemu opatrunkowi. Jest to delikatna reakcja alergiczna na „klej” i nie ma potrzeby, aby się tym martwić, znika do kilku dni.

P.S.S. Jeżeli Second Skin odklei się na tyle, że odsłoni fragment tatuażu, należy go odkleić do końca. Gdyż jego główna funkcja stworzenia hermetycznego środowiska z osoczem zanika.

P.S.S.S Second skin nie chroni tatuażu przed wodą. Jednak doskonale poradzi sobie z prysznicem i taką formę dbania o higienę należy stosować podczas noszenia opatrunku. Kąpiel też nie jest przeciwskazaniem o ile nie będziemy topić opatrunku przez dłuższą chwilę POD wodą. Chwilowe zamoczenie / zanurzenie nie jest przeciwskazane, dlatego prysznic możemy brać totalnie naturalnie jak zawsze.

Jak dbać o tatuaż podczas gojenia

  • Skóra może się łuszczyć (nie wolno pomagać jej odchodzić)
  • Przez kilka dni może być podrażniona / zaczerwieniona – dłuższe utrzymywanie się zaczerwienienia należy zbadać
  • Może swędzieć (nie wolno jej drapać!)
  • Świeżo po zrobieniu tatuażu możesz odczuwać osłabienie lub nawet mieć stan gorączkowy, możesz zażyć środek przeciwzapalny jak np. ibuprom, aspiryna.
  • Mogą pojawić się strupy. Nie wolno ich zrywać, trzeba na nie uważać podczas przebierania i codziennego funkcjonowania. Zerwany strup zazwyczaj kończy się wypadnięciem barwnika w miejscu rany.

Naturalne możliwe skutki uboczne i jak dbać o tatuaż

Najczęstszymi problemami z tatuażem, a właściwie ze skórą, gdzie jest umieszczony pigment to.. reakcje alergiczne. O ile okresy jesienno-zimowe są łaskawe dla skóry z pigmentem i możemy się spodziewać jedynie jakiegoś zawędzenia lub większego pryszcza. O tyle w okresie wiosenno-letnim jest troszkę więcej problemów. Głównie chodzi o Słońce. Choć praktycznie wszystkie tusze do tatuażu są biokompatybilne i bezpieczne dla ludzi, niektóre osoby mogą być uczulone na składniki tuszu. Promieniowanie UV może dodatkowo aktywować te alergeny, prowadząc do reakcji alergicznych. Nawet jeżeli alergia nie wystąpiła zaraz po zrobieniu tatuażu to może nawracać co roku w okresach letnich.

Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów zaleca się używanie kremów z filtrem UV i to najlepiej 50. Poza okresem letnim w dbaniu o tatuaż pomaga nawilżanie skóry. Kobiety cierpią na rzadsze przypadki alergii, ponieważ częściej niż mężczyźni używają kosmetyków nawilżających ciało.

Jak dbać o tatuaż, czego należy unikać?

Słońce

Największym wrogiem dla Twojego tatuażu jest Słońce/Solarium (promieniowanie UV)! Nawet krótka – kilkunastu sekundowa ekspozycja może spowodować uszkodzenie tatuażu oraz dalsze powikłania. Najczęstsze objawy to bąbelki (czasem z limfą, czasem są to krostki) na/oraz wokół tatuażu, wygląda jak wysypka, może swędzieć. W takim wypadku nie próbuj ratować skóry antybiotykami oraz zachowaj spokój. Dbaj dalej o tatuaż i nie powtórz błędu z nasłonecznieniem skóry. Wyżej wymienione objawy znacznie wydłużą czas gojenia, ale na szczęście bardzo na stałe uszkodzą skórę.

Uszkodzenia mechaniczne

Drugim największym wrogiem dla nowego dzieła sztuki na Twoim ciele są uszkodzenia mechaniczne. Wszelkiego rodzaju otarcia, zarysowania, uderzenia, nacięcia mogą spowodować nadreakcje zmęczonej (tatuażem) skóry powodując dodatkowe swędzenie, zaczerwienienie i obrzęki. Jeżeli skóra została uszkodzona w sposób przerwania ciągłości tkanki np. drapnięciem przez zwierzę, przecięte ostrym narzędziem, zachowaj spokój. Obserwuj jednak skórę, gdyż w takim wypadku znacznie łatwiej doprowadzić do zakażenia skóry, które może wymagać dodatkowych środków pielęgnacyjnych.

Kąpieliska, jeziora itp.

Trzecim wrogiem jest woda. O ile prysznic, który bierzesz naturalnie każdego dnia nie jest problemem o tyle kąpiel już tak. Woda płynąca przez chwilę po tatuażu jest ok. Dlatego nawet jeżeli posiadasz wannę, należy na czas gojenia przełączyć na słuchawkę i brać natrysk. Problemem jest „topienie” tatuażu przez dłuższą chwilę. Skóra podrażniona tatuażem może wtedy być nad reaktywna i nawet „czysta” woda z kranu może mieć niekorzystny wpływ na gojenie. Całkowicie i bezwarunkowo należy unikać basenów, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych. W tych miejscach poza negatywnym wpływem „topienia” tatuażu jest także mnogość bakterii. Mogą one dostać się do organizmu przez świeży tatuażu wywołując szereg niekorzystnych reakcji.

Odnośnie moczenia tatuażu możesz przeczytać również:

Ile dziennie myć tatuaż? Ile czasu nie można się kąpać po zrobieniu tatuażu? Jak długo nie wolno moczyć tatuażu?

Wysiłek fizyczny

Czwarty wróg to wysiłek fizyczny / pot. Napięcie mięśniowe w miejscu tatuażu może spowodować nad reakcje skóry i wydłużyć czas gojenia lub doprowadzić do ubytków w pigmencie. Przy okazji potu, także sauna jest przeciwwskazaniem.

Na powyższe przeciwwskazania należy uważać przez co najmniej miesiąc.

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu?

  • Umyj mydłem hipoalergicznym.
  • Osusz np. ręcznikiem papierowym.
  • Nałóż cienką warstwę kosmetyku.
  • Rozsmaruj krem. Zwróć uwagę aby warstwa kosmetyku była na tyle cienka, aby krem nie stworzył widocznej warstwy, która utrudni skórze „oddychanie”.

 Odnośnie dbania o tatuaż możesz przeczytać również:

Czego nie można ze świeżym tatuażem? Ile dni smarować tatuaż? Jak dbać o tatuaż w pierwszych dniach?

Jeżeli uważasz, że warto to udostępnij:

#Dbanie o tatuaż