historia tatuażu jak powstał tatuaż pierwszy tatuaż

Pierwszy tatuaż odkryty przez archeologów.

Historia tatuażu jest jednym z najstarszych form wyrażenia siebie przez ludzi. Od czasów prehistorycznych ludzie ozdabiali swoje ciała różnymi wzorami. Celem było wyrażenie swojej tożsamości, przynależności do pewnej grupy społecznej lub kulturowej, czy nawet dla ochrony przed złymi mocami. Dziś, tatuaże stały się popularną formą sztuki ciała, z setkami różnych stylów i wzorów dostępnych dla ludzi na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się historii tatuażu, jego symbolice. Jako forma ekspresji ludzkiego ciała, ma głębokie korzenie w historii i kulturze. Istnieje od tysięcy lat i był obecny w wielu różnych cywilizacjach na całym świecie.

Najstarsze znane dowody istnienia tatuażu sięgają 5000 lat wstecz. W 1991 roku na granicy Austrii i Włoch odkryto zwłoki mężczyzny z epoki brązu, znanego jako „Człowiek z lodu” (Ötzi). Na jego skórze odkryto ponad 60 linii i krzyżyków wykonanych atramentem węglowym. Uważamy je za najstarsze znane tatuaże na świecie. 

Historia tatuażu w starożytnym Egipcie

Tatuaże, obecnie uważane za formę indywidualnej ekspresji, mają głęboką historię, szczególnie w starożytnym Egipcie. W tej kulturze, tatuaże cieszyły się popularnością, głównie wśród kobiet. Naukowcy sądzą, że spełniały one dwie główne funkcje. Po pierwsze, uważano je za amulety, które miały chronić lub przynosić szczęście ich nosicielkom. Poza tym, służyły również jako ozdoba, która podkreślała urok i status kobiety.

Nie opieramy się tylko na domysłach. Badacze znaleźli dowody na obecność tatuaży w starożytnym Egipcie, z których najstarsze datują się na około 2000 r. p.n.e. Podczas wykopalisk natrafili na mumie kobiet z tatuażami przedstawiającymi geometryczne wzory i obrazy zwierząt. Te odkrycia dostarczają informacji o praktykach i wierzeniach starożytnych Egipcjan, ukazując jednocześnie powszechne ludzkie pragnienie ozdabiania ciała.

Historia tatuażu w Kulturze Ötzi

Ötzi, zwany „człowiekiem z lodu”, stanowi ważne odkrycie w archeologii. Żył on 5300 lat temu. W 1991 roku przypadkowo odkryto jego nieskazitelne ciało w Alpach, co stało się sensacją. Badacze natychmiast skupili się na tym znalezisku. Co ich szczególnie zaintrygowało, to ponad 60 tatuaży na skórze Ötziego. Tatuaże te przedstawiają proste linie i krzyże. Zaskakująco, wiele z nich znajduje się w miejscach uznawanych za punkty akupunktury. Stąd, wielu sugeruje, że tatuaże te mogły mieć funkcję leczniczą, łagodząc różne dolegliwości.

Historia tatuażu w Polinezji

Na przestrzeni wieków, w rozmaitych kulturach Polinezji, tatuaż stał się nie tylko formą ozdoby ciała, ale przede wszystkim głębokim odzwierciedleniem wartości kulturowych i duchowych. W szczególności w kulturze Maorysów, język przekazywał te tradycje poprzez słowo „ta moko”, które bezpośrednio tłumaczy się jako tatuaż. Jednakże nie jest to jedynie prosty rysunek na skórze. Tradycyjne tatuaże tej kultury, przepełnione są bogactwem symboli i opowieści, które niosą za sobą historię, tradycje oraz wierzenia danej społeczności. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie Wyspy Marquesas zdobyły sobie miano „centrum” sztuki tatuażu w Polinezji. Tamtejsi artyści, znani z niezwykłego talentu, tworzyli niezwykle skomplikowane i detaliczne wzory, które były w stanie opowiedzieć całą historię życia noszącej je osoby.

Historia tatuażu w Japonii

Japońska sztuka tatuażu „irezumi” ma głębokie korzenie w kulturze i tradycji Kraju Kwitnącej Wiśni. Jej historia rozpoczęła się tysiące lat temu. Co ciekawe, na początku służyła do oznaczania przestępców. Jednak z upływem czasu jej funkcja ewoluowała. Rzemieślnicy, dzięki swoim umiejętnościom, przekształcili ją w prawdziwą sztukę. Rosnąca akceptacja społeczna również przyczyniła się do zmiany jej percepcji. Dzisiejsze klasyczne tatuaże „irezumi” charakteryzują się bogactwem barw i wzorów. Smoki, kwiaty i mityczne postacie to popularne motywy. Nie tylko przyciągają one wzrok, ale również mają głębokie symboliczne znaczenie.

Historia tatuażu w plemionach Afryki

Afryka, kontynent o bogatej i zróżnicowanej kulturze, od wieków przyciąga podróżników z różnych zakątków świata. To właśnie tutaj tatuaże nabierały wyjątkowego znaczenia, pełniąc rolę nie tylko estetyczną, ale też symboliczną. W wielu afrykańskich społecznościach były one znakiem przynależności do konkretnego plemienia, co nie tylko ułatwiało identyfikację jednostki, ale także wzmacniało poczucie wspólnoty. Te tatuaże nie były jednak prostymi rysunkami. Często przekazywały historie, podkreślały ważne momenty w życiu osoby, lub opowiadały o jej odwadze. Choć niektóre z nich, jak proste punkty czy linie, mogły wydawać się na pierwszy rzut oka niepozorne, niosły głębokie znaczenie dla noszących je osób. Z kolei bardziej złożone wzory, tworzone przez prawdziwych mistrzów tatuażu, odzwierciedlały bogactwo i różnorodność kulturową Afryki, stanowiąc jednocześnie dowód niezwykłego talentu i kreatywności ich twórców.

Historia tatuażu w starożytnej Europa

W starożytnym świecie europejskim, w odróżnieniu od innych krajów bogatych w tradycje związane z tatuażami, te zdobienia rzadko były spotykane. Niemniej jednak, badania archeologiczne dostarczyły nam interesujących informacji w tej materii. Okazuje się, że pewne plemiona, takie jak Piktowie, aktywnie praktykowały sztukę tatuażu. Dla nich, te znaki na skórze niosły ze sobą ważne, symboliczne przesłanie, co świadczy o ich głębszym, kulturowym znaczeniu.

Archeologiczne odkrycia

Tatuaże, będące integralnym elementem ludzkiej historii przez wieki, wzbudzają niewątpliwie fascynację. Stały się one przedmiotem wielu badań, które z ogromnym zainteresowaniem analizują ich znaczenie i pochodzenie. Chociaż postać Ötziego z jego tajemniczymi tatuażami jest światowej sławy, to jednak nasza planeta wciąż zaskakuje nas nowymi archeologicznymi dowodami ich obecności w przeszłości. Doskonałym tego przykładem jest odkrycie w Sudanie z 2015 roku. Tamtejsza mumia z 1300 r. p.n.e. była ozdobiona tatuażami o charakterze religijnym. Rodzi to pytania o potencjalne, głębokie znaczenie tych znaków dla ich nosicieli.

Lecz Afryka to tylko jedna z wielu aren takich odkryć. W sercu Rosji, niedaleko rzeki Irtysz, natrafiono na kolejne znalezisko – mumie koczowników. Ich skóra ozdobiona była tatuażami z wizerunkami zwierząt oraz ludzi. Można przypuszczać, że te tatuaże były wyrazem ich kultury, wierzeń czy nawet stanowiska w społeczności. Oglądając różnorodność tych znalezisk z różnych zakątków świata, widzimy nie tylko bogactwo historii tatuażu ale też uniwersalne pragnienie ludzi do podkreślania swojej indywidualności.

Podsumowanie

W wielu kulturach, przechodząc przez wieki, tatuaż odgrywał zróżnicowane role. Zaczynając od bycia prostą ozdobą, przez symbol społeczny, aż po narzędzie duchowe czy terapeutyczne. Jest to niewątpliwie fascynujące, jak archeologiczne odkrycia ludzi z tatuażami wzbogacają naszą wiedzę o dawnych społeczeństwach. Ujawniają nam one ich unikalne sposoby wyrażania siebie poprzez sztukę inkarnacji. A nasza obecna pasja do tatuażu, bez wątpienia, płynie z tej bogatej i wielobarwnej tradycji.

Jak dbać o świeży tatuaż? Jak dbać o tatuaż po zrobieniu?

Każde studio ma swój magiczne informacje, które pomogą zadbać to jak dbać o tatuaż zarówno świeży, jak i po zrobieniu. O ile są to ludzie, którzy prócz bycia artystą / managerem / właścicielem / szamanem – są bystrzy. To nie będą powielać informacji dostępnych na forum o nazwie, dla przykładu: „sebadziara.peel” (żart). Nie będziemy więc oceniać pomysłowości szamanów, a pozwolimy sobie wypisać jak wg. nas powinna wyglądać pielęgnacja tatuażu. Podzielimy poniższe informacje na dwie części:

 1. Świeży tatuaż – jak zadbać, aby tatuaż wygoił się prawidłowo.
 2. Wygojony tatuaż – jak zadbać, aby wygojony tatuaż trwał z nami maksymalnie długo w najlepszej kondycji.

Zanim przejdziemy do wyżej wymienionych punktów opiszemy w jaki sposób tatuaż jest zabezpieczony podczas wypuszczenia klienta do domu. A uwierzcie mi, jest to mega ważne. Wychodziliście kiedyś ze studia owinięci folią spożywczą, pod którą nie zastosowano żadnego podkładu pozwalającemu skórze złapać oddech? Taaa.. wiemy, bardzo często. Tatuator powie, między innymi, że nie wolno dopuścić do środowiska sprzyjającemu powstawaniu bakterii. Po czym owinie was folią i puści do domu, ok. Zróbmy eksperyment, weź folię spożywczą i na godzinkę owiń ją sobie wokół ręki. Czy nie masz wrażenia, że skóra robi się wilgotna? No tak, przecież skóra się poci – wow! A pot wcale nie jest przyjacielem rany, ponieważ bardzo szybko składniki zawarte w pocie zaczynają tworzyć środowisko bogate w bakterie. Pewnie też usłyszycie od artysty, że skóra aby dobrze się goiła, musi oddychać. (tak, to często mówi ten sam artysta, który przed chwilą wypuścił Was do domu z ciałem owiniętym folią spożywczą).

Z typowych wpadek, to tyle. Chociaż lista genialnych pomysłów jest znacznie dłuższa, nie chcemy za bardzo rozwijać tego artykułu o fantastykę, magię i smoki.

FORMY ZABEZPIECZENIA TATUAŻU

W naszym studio stosujemy dwie formy zabezpieczenia wytatuowanego miejsca na skórze.

KOMPRES

Forma opatrunku stosowana w przypadku dużych tatuaży, lub takich, gdzie użycie second skina może skutkować szybkim jego odklejeniem. Kompres polega na tym, że artysta po zakończonej sesji oraz dokładnemu oczyszczeniu skóry używa specjalnego „masła” do tatuażu. Po nałożeniu warstwy kosmetyku na tatuaż nakładany jest świeży ręcznik papierowy zmoczony mydłem hipoalergicznym. Czasem dajemy na to jeszcze tak zwane pampersy, chociaż nie zawsze. Całość jest następnie owijana folią spożywczą. Taki kompres nosimy około 5-6 godzin, a następnie go zdejmujemy, myjemy dokładnie i NIGDY już niczym tatuażu nie zabezpieczamy. Skóra musi naturalnie oddychać. Jak postępować po zdjęciu kompresu znajdziesz w dalszej części artykułu.

Second Skin

Specjalna folia w formie naklejki, którą stosujemy do mniejszych tatuaży. Taką formę zabezpieczenia nosimy aż 5 dni. Ten opatrunek potrafi zaskoczyć, szczególnie kiedy pod folią zbierze się osocze wymieszane z tuszem. Nie wygląda to ładnie, ale tak ma być i broń Cię Panie Boże przekłuwać opatrunek lub wyciskać zawartość. Nasze własne osocze to NAJLEPSZY specyfik do gojenia rany. Opatrunek, który tu opisujemy pozwala utrzymać osocze na ranie przez długi czas bez dostępu czynników ze środowiska zewnętrznego. Zdjęcie tej formy opatrunku bywa nieprzyjemne, gdyż „klej” mocno trzyma się skóry. Po zdjęciu folii tatuaż zazwyczaj jest już mocno podgojony, jednak należy mimo wszystko jeszcze zadbać o jego pełne wygojenie. Jak postępować po odklejeniu second skina znajdziesz w dalszej części artykułu.

P.S. Rzadko po odklejeniu second skina można zauważyć zaczerwienie skóry, które kształtem odpowiada zdjętemu opatrunkowi. Jest to delikatna reakcja alergiczna na „klej” i nie ma potrzeby, aby się tym martwić, znika do kilku dni.

P.S.S. Jeżeli Second Skin odklei się na tyle, że odsłoni fragment tatuażu, należy go odkleić do końca. Gdyż jego główna funkcja stworzenia hermetycznego środowiska z osoczem zanika.

P.S.S.S Second skin nie chroni tatuażu przed wodą. Jednak doskonale poradzi sobie z prysznicem i taką formę dbania o higienę należy stosować podczas noszenia opatrunku. Kąpiel też nie jest przeciwskazaniem o ile nie będziemy topić opatrunku przez dłuższą chwilę POD wodą. Chwilowe zamoczenie / zanurzenie nie jest przeciwskazane, dlatego prysznic możemy brać totalnie naturalnie jak zawsze.

Jak dbać o tatuaż PODCZAS GOJENIA

 • Skóra może się łuszczyć (nie wolno pomagać jej odchodzić)
 • Przez kilka dni może być podrażniona / zaczerwieniona – dłuższe utrzymywanie się zaczerwienienia należy zbadać
 • Może swędzieć (nie wolno jej drapać!)
 • Świeżo po zrobieniu tatuażu możesz odczuwać osłabienie lub nawet mieć stan gorączkowy, możesz zażyć środek przeciwzapalny jak np. ibuprom, aspiryna.
 • Mogą pojawić się strupy. Nie wolno ich zrywać, trzeba na nie uważać podczas przebierania i codziennego funkcjonowania. Zerwany strup zazwyczaj kończy się wypadnięciem barwnika w miejscu rany.

NATURALNE MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE i Jak dbać o tatuaż

Najczęstszymi problemami z tatuażem, a właściwie ze skórą, gdzie jest umieszczony pigment to.. reakcje alergiczne. O ile okresy jesienno-zimowe są łaskawe dla skóry z pigmentem i możemy się spodziewać jedynie jakiegoś zawędzenia lub większego pryszcza. O tyle w okresie wiosenno-letnim jest troszkę więcej problemów. Głównie chodzi o Słońce. Choć praktycznie wszystkie tusze do tatuażu są biokompatybilne i bezpieczne dla ludzi, niektóre osoby mogą być uczulone na składniki tuszu. Promieniowanie UV może dodatkowo aktywować te alergeny, prowadząc do reakcji alergicznych. Nawet jeżeli alergia nie wystąpiła zaraz po zrobieniu tatuażu to może nawracać co roku w okresach letnich.

Aby uniknąć wyżej wymienionych problemów zaleca się używanie kremów z filtrem UV i to najlepiej 50. Poza okresem letnim w dbaniu o tatuaż pomaga nawilżanie skóry. Kobiety cierpią na rzadsze przypadki alergii, ponieważ częściej niż mężczyźni używają kosmetyków nawilżających ciało.

Jak dbać o tatuaż CZEGO NALEŻY UNIKAĆ

SŁOŃCE

Największym wrogiem dla Twojego tatuażu jest Słońce/Solarium (promieniowanie UV)! Nawet krótka – kilkunastu sekundowa ekspozycja może spowodować uszkodzenie tatuażu oraz dalsze powikłania. Najczęstsze objawy to bąbelki (czasem z limfą, czasem są to krostki) na/oraz wokół tatuażu, wygląda jak wysypka, może swędzieć. W takim wypadku nie próbuj ratować skóry antybiotykami oraz zachowaj spokój. Dbaj dalej o tatuaż wg. (patrz PUNKT 3) i nie powtórz błędu z nasłonecznieniem skóry. Wyżej wymienione objawy znacznie wydłużą czas gojenia, ale na szczęście bardzo na stałe uszkodzą skórę.

USZKODZENIA MECHANICZNE

Drugim największym wrogiem dla nowego dzieła sztuki na Twoim ciele są uszkodzenia mechaniczne. Wszelkiego rodzaju otarcia, zarysowania, uderzenia, nacięcia mogą spowodować nadreakcje zmęczonej (tatuażem) skóry powodując dodatkowe swędzenie, zaczerwienienie i obrzęki. Jeżeli skóra została uszkodzona w sposób przerwania ciągłości tkanki np. drapnięciem przez zwierzę, przecięte ostrym narzędziem. Zachowaj spokój, postępuj dalej wg. (patrz PUNKT 3). Obserwuj jednak skórę, gdyż w takim wypadku znacznie łatwiej doprowadzić do zakażenia skóry, które może wymagać dodatkowych środków pielęgnacyjnych.

KĄPIELISKA, JEZIORA ITP.

Trzecim wrogiem jest woda. O ile prysznic, który bierzesz naturalnie każdego dnia nie jest problemem o tyle kąpiel już tak. Woda płynąca przez chwilę po tatuażu jest ok. Dlatego nawet jeżeli posiadasz wannę, należy na czas gojenia przełączyć na słuchawkę i brać natrysk. Problemem jest „topienie” tatuażu przez dłuższą chwilę. Skóra podrażniona tatuażem może wtedy być nad reaktywna i nawet „czysta” woda z kranu może mieć niekorzystny wpływ na gojenie. Całkowicie i bezwarunkowo należy unikać basenów, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych. W tych miejscach poza negatywnym wpływem „topienia” tatuażu jest także mnogość bakterii. Mogą one dostać się do organizmu przez świeży tatuażu wywołując szereg niekorzystnych reakcji.

WYSIŁEK FIZYCZNY

Czwarty wróg to wysiłek fizyczny / pot. Napięcie mięśniowe w miejscu tatuażu może spowodować nad reakcje skóry i wydłużyć czas gojenia lub doprowadzić do ubytków w pigmencie. Przy okazji potu, także sauna jest przeciwwskazaniem.

Na powyższe przeciwwskazania należy uważać przez c

o najmniej miesiąc.

JAK DBAĆ O TATUAŻ PO ZROBIENIU?

 • Umyj mydłem hipoalergicznym.
 • Osusz np. ręcznikiem papierowym.
 • Nałóż cienką warstwę kosmetyku.
 • Rozsmaruj krem. Zwróć uwagę aby warstwa kosmetyku była na tyle cienka, aby krem nie stworzył widocznej warstwy, która utrudni skórze „oddychanie”.

Co oznacza tatuaż? Symbolika tatuażu

Tatuaże od wieków były ważnym elementem kulturowym w różnych zakątkach świata. Nie tylko stanowią one formę ekspresji osobistej, ale również często odzwierciedlają wierzenia, tradycje i historie społeczności, do których należą ich właściciele. Tatuaże są jednym z najstarszych form wyrażenia siebie przez ludzi. Od czasów prehistorycznych ludzie ozdabiali swoje ciała różnymi wzorami w celu wyrażenia swojej tożsamości, przynależności do pewnej grupy społecznej lub kulturowej, czy nawet dla ochrony przed złymi mocami. Dziś, tatuaże stały się popularną formą sztuki ciała, z setkami różnych stylów i wzorów dostępnych dla ludzi na całym świecie. W tym artykule przyjrzymy się historii tatuażu, jego symbolice oraz damy kilka praktycznych porad dla tych, którzy myślą o zrobieniu swojego pierwszego tatuażu.

Symbolika Tatuażu

Tatuaże od zawsze były nie tylko ozdobą, ale też miały swoje głębokie znaczenie. Często były wyrażeniem wiary, przekonań, doświadczeń życiowych osoby tatuującej się.

Zwierzęta: Często reprezentują cechy charakteru, z którymi się utożsamiamy. Np. lew może symbolizować odwagę, wilk – lojalność, a ptaki – wolność.

Symbolika kwiatów: Róża może oznaczać miłość, lotos – odrodzenie, a chryzantema w kulturze japońskiej jest symbolem długowieczności i odwagi.

Geometria sakralna: Te wzory często mają korzenie w dawnych wierzeniach i są pełne znaczenia. Na przykład spiralne wzory mogą reprezentować podróż życia i ewolucję.

Blisko 200 najczęściej wybieranych motywów tatuażu i ich symbolika:

 1. Co oznacza tatuaż Krzyż – Symbol religijny, często kojarzony z wiarą chrześcijańską. Symbolizuje ofiarę, zbawienie i nieśmiertelność.
 2. Co oznacza tatuaż Serce – Symbol miłości, pasji i życia.
 3. Co oznacza tatuaż Anioł – Ochrona, niewinność, duchowość.
 4. Co oznacza tatuaż Skorpion – Siła, przetrwanie, tajemnica.
 5. Co oznacza tatuaż Kotwica – Nadzieja, bezpieczeństwo i stabilność.
 6. Co oznacza tatuaż Róża – Miłość, piękno, namiętność.
 7. Co oznacza tatuaż Smok – Siła, męstwo, wolność.
 8. Co oznacza tatuaż Słonecznik – Pozytywność, wierność, radość.
 9. Co oznacza tatuaż Ptak – Wolność, podróż, duchowość.
 10. Co oznacza tatuaż Czarna pantera – Męstwo, siła, tajemnica.
 11. Co oznacza tatuaż Motyl – Przemiana, piękno, odrodzenie.
 12. Co oznacza tatuaż Tribal – Tradycja, tożsamość, siła.
 13. Co oznacza tatuaż Nieskończoność – Wieczność, trwałość, niekończąca się miłość.
 14. Co oznacza tatuaż Data – Wspomnienia, ważne momenty w życiu.
 15. Co oznacza tatuaż Zegar – Czas, przemijanie, życie.
 16. Co oznacza tatuaż Drzewo – Życie, wzrost, korzenie.
 17. Co oznacza tatuaż Kompas – Przewodnik, podróż, poszukiwanie.
 18. Co oznacza tatuaż Tygrys – Siła, dzikość, odwaga.
 19. Co oznacza tatuaż Piorun – Siła, energ
 20. Co oznacza tatuaż Lew – Władza, odwaga, królewskość.
 21. Co oznacza tatuaż Księżyc – Fazy życia, kobiecość, intuicja.
 22. Co oznacza tatuaż Słowo/tekst – Osobiste przesłanie, wierzenia, inspiracja.
 23. Co oznacza tatuaż Gwiazdy – Nadzieja, marzenia, niebo.
 24. Co oznacza tatuaż Strzała – Ochrona, kierunek, cel.
 25. Co oznacza tatuaż Żaba – Przemiana, płodność, szczęście.
 26. Co oznacza tatuaż Wilk – Intuicja, lojalność, duchowy przewodnik.
 27. Co oznacza tatuaż Liść – Życie, wzrost, natura.
 28. Co oznacza tatuaż Pająk – Przemyślność, los, kreatywność.
 29. Co oznacza tatuaż Sowa – Mądrość, tajemnica, wizja.
 30. Co oznacza tatuaż Ptaki w locie – Wolność, dążenie do celu, nadzieja.
 31. Co oznacza tatuaż Wiśnie – Dziewictwo i niewinność.
 32. Co oznacza tatuaż Kot – Inteligencja i przebiegłość, także zdrada i lęk przed człowiekiem.
 33. Co oznacza tatuaż Koń – Natura, siła, szlachetność i wolność.
 34. Co oznacza tatuaż Pies – Lojalność, wierność.
 35. Co oznacza tatuaż Motyl – Piękno, wolność i metamorfozę. Chociaż czasem ulotność, współczucie i kruchość.
 36. Co oznacza tatuaż Klaun – Wesołe: śmiech, dobre wibracje i zabawę. Wrogie: terror i strach.
 37. Co oznacza tatuaż Wróżka – Młodzieńcza niewinność.
 38. Co oznacza tatuaż Koliber – Nadprzyrodzone moce, element zaklęć.
 39. Co oznacza tatuaż Delfin – Duchowość, inteligencja i łączność między światem natury a człowiekiem.
 40. Co oznacza tatuaż Diament – Nieskończoność, wieczność i ochronę.
 41. Co oznacza tatuaż Yin i Yang – Równowagę między dobrem a złem
 42. Co oznacza tatuaż Syrena – 3 różne znaczenia: 1. Ochrona mórz 2. Pokusa 3. Piękno.
 43. Co oznacza tatuaż Podkowa – Szczęście, fart.
 44. Co oznacza tatuaż Mandala – Bycie w centrum uwagi. Piękno.
 45. Co oznacza tatuaż Maryja Dziewica – Współczucie i czystość, bezinteresowna miłość.
 46. Co oznacza tatuaż Byk – Siłę, zmartwychwstanie, moc, męskość, impulsywność i agresywność, lojalność, przywództwo.
 47. Co oznacza tatuaż Koniczyna (Trifolium) – Powodzenie, szczęście.
 48. Co oznacza tatuaż Lilijka harcerska – Duchowość, czystość i doskonałość.
 49. Co oznacza tatuaż Ważka – Szczęście, wolność.
 50. Co oznacza tatuaż Nuty -Miłóść do sztuki.
 51. Co oznacza tatuaż Wąż – Pokusa, inteligencja, finezja.
 52. Co oznacza tatuaż Słońce – Życie, płodność, moc, męskość.
 53. Co oznacza tatuaż Cherubin – Ochrona, niewinność, czystość dzieciństwa.
 54. Co oznacza tatuaż Smok – Władza, tajemnica. mądrość, inteligencja.
 55. Co oznacza tatuaż Pięść – Sprzeciw przeciwko czemuś lub komuś.
 56. Co oznacza tatuaż Ankh lub krzyż życia – symbol starożytnego Egiptu i symbolizuje życie wieczne i przejście ducha do zaświatów. A tak że wg. niektórych wierzeń klucz do tajemnej wiedzy Atlantów.
 57. Co oznacza tatuaż Anielska aureola – Doskonałość i duchowość.
 58. Co oznacza tatuaż Bóg Horus – Egipski Bóg z ludzkim ciałem i głową sokoła. Symbol ochrony.
 59. Co oznacza tatuaż Bóg Ozyrys – Egipski Bóg płodności i życia po śmierci.
 60. Co oznacza tatuaż Bóg Ra – Egipski Bóg symbolizuje słońce i niebo.
 61. Co oznacza tatuaż Bóg Quetzalcoatl – Aztecki bóg związany ze śmiercią i odrodzeniem.
 62. Co oznacza tatuaż Bóg Wisznu – Hinduski bóg symbolizuje moc i boskość.
 63. Co oznacza tatuaż Bóg Ganesh – Hinduski bóg symbolizuje ochronę i sprawiedliwość.
 64. Co oznacza tatuaż Bóg Kintaro – Japoński bóg symbolizuje siłę.
 65. Co oznacza tatuaż Bogini Benten – Japońska bogini symbolizuje szczęście i mądrość.
 66. Co oznacza tatuaż Bogini Izyda – Grecka bogini symbolizuje kontrolę i dominację.
 67. Co oznacza tatuaż Bogini Kali – Indyjska bogini symbolizuje kobiecą siłę i zawsze osiągać cele.
 68. Co oznacza tatuaż Bogini Krishna – Hinduska bogini symbolizuje miłość do wszystkich rzeczy.
 69. Co oznacza tatuaż Bogini Lakshmi – Hinduska bogini symbolizuje współczucie, pełne empatii.
 70. Co oznacza tatuaż Bluszcz – Nieśmiertelność.
 71. Co oznacza tatuaż Bulldog – Symbol przyjęty przez amerykańskich marines, Symbolizuje siłę.
 72. Co oznacza tatuaż Brahma – Bóg triumwiratu symbolizuje stworzenie.
 73. Co oznacza tatuaż Błazen – Bycie zabawnym i pozytywnych ludzi, którzy zawsze mają jakiś żart w głowie.
 74. Co oznacza tatuaż Chrząszcz – Cykl mocy słońca, zmartwychwstania i życia po śmierci. Amulet ochronny. Także talizman przyciągający szczęście.
 75. Co oznacza tatuaż Czarna Pantera (Black Panther) – Dzikość i wolność, a także walkę o wolność i równe prawa i możliwości dla czarnoskórych w Stanach Zjednoczonych.
 76. Co oznacza tatuaż Che Guevara – Symbol ludzi walczących z nierównością, a także anty homoseksualny.
 77. Co oznacza tatuaż Czarna bomba – Niebezpieczeństwo, impulsywność.
 78. Co oznacza tatuaż Czarna wdowa – Kobieca władza, niebezpieczeństwo.
 79. Co oznacza tatuaż Czaszka – Śmierć, przemijanie, terror.
 80. Co oznacza tatuaż Czarownica – Wiara w ezoteryczne zaklęcia i czarną magię.
 81. Co oznacza tatuaż Chryzantema – Królewskość i decyzyjność, wyrachowanie.
 82. Co oznacza tatuaż Drut kolczasty – Absolutna kontrola nad każdym aspektem swojego życia.Dzik – Okrucieństwo, siła i niszczycielska moc.
 83. Co oznacza tatuaż Feniks – Łatwość przystosowania się do zmian, nieśmiertelność i odrodzenie.
 84. Co oznacza tatuaż Flaga – Przynależność do danej grupy lub narodu,  symbolizują naszą dumę i miłość do nich.
 85. Co oznacza tatuaż Goblin – Śmiech, zabawa, psikusy.
 86. Co oznacza tatuaż Gargulec – Miłość do sztuki gotyckiej lub odstraszenie złych duchy z naszego życia.
 87. Co oznacza tatuaż Geisha – Wyrachowanie, inteligencja, przebiegłość, uwodzenie, kontrola.
 88. Co oznacza tatuaż Grzechotnik – Płodności, moc, śmierć.
 89. Co oznacza tatuaż Gnom – Ochrona podziemia i wszystkich skarbów, które skrywa.
 90. Co oznacza tatuaż Harley Davidson – Wolność, brak zasad.
 91. Co oznacza tatuaż Harpia – Kontrola, demoniczność, uwodzenie.
 92. Co oznacza tatuaż Ikar – Impulsywność, naiwność.
 93. Co oznacza tatuaż Jaszczurka – Odrodzenie i odnowienie.
 94. Co oznacza tatuaż Jaśmin – Miłość, łaska, skromność i zmysłowość.
 95. Co oznacza tatuaż Jaguar – symbolizuje nadludzkie moce i połączenie między mistycznym i ziemskim światem. Jest także symbolem mocy i ma cechy szamańskie dlatego był czczony w plemionach Indian amerykańskich.
 96. Co oznacza tatuaż Japoński karp (Koi) – Wytrwałość, mądrość, wiedzę i długowieczność.
 97. Co oznacza tatuaż Jantra – Słowo pochodzące z utworzenia słów „yam” (zachowuj esencję, aby jej nie uciec) i „tra”, co oznacza instrument. Koncentracja i skupienie na celu.
 98. Co oznacza tatuaż Jeleń – Szczęście, pasję, światłość, czystość, odnowę, obfitość i długowieczność.
 99. Co oznacza tatuaż Kłódka -Zamknięcie, oddanie.
 100. Co oznacza tatuaż Konik morski – Czujność, transformacja i adaptacja, elegancja.
 101. Co oznacza tatuaż Krokodyl lub aligator – Cierpliwość i ukryte niebezpieczeństwo, tajemnice.
 102. Co oznacza tatuaż Karty – Szczęście, uzależnienie, mistycyzm.
 103. Co oznacza tatuaż Kod kreskowy – Krytykowanie obecnego kapitalizmu, gdzie istnieje tylko polityka kupowania i wyrzucania.
 104. Co oznacza tatuaż Krucyfiks – Wiara i oddanie czci Jezusowi za jego poświęcenie. To tatuaż dla chrześcijan na cześć Jezusa.
 105. Co oznacza tatuaż Królik – Płodność, odnowę, obfitość, luksus i seksualność.
 106. Co oznacza tatuaż Króliczek Playboya – symbolizuje erotyzm.
 107. Co oznacza tatuaż Kości – Odwaga, podejmowanie ryzyka.
 108. Co oznacza tatuaż Kruk – Wieczna miłość, inteligencja, spryt.
 109. Co oznacza tatuaż Krzyż słoneczny – Wschód i zachód słońca, a przede wszystkim połączenie przeciwności.
 110. Co oznacza tatuaż Krab – Wielka odporność i delikatność, sentymentalność. jednocześnie wielką wewnętrzną delikatność.
 111. Co oznacza tatuaż Kobra – Młodość, władza.
 112. Co oznacza tatuaż Kupidyn (rzymski Bóg miłości) – Jesteś osobą, która wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia.
 113. Co oznacza tatuaż Kałamarnica – Inteligencja, kreatywność i elastyczność.
 114. Co oznacza tatuaż Kula bilardowa nr 8 – Wszystko ma swoje wady i zalety, w zależności od strony, z której się patrzy.
 115. Co oznacza tatuaż Łzy – Pokora, żałowanie za grzechy.
 116. Co oznacza tatuaż Lampart – Siła, zwinność, szybkość, wytrzymałość i odwagę.
 117. Co oznacza tatuaż Łapacz snów – Chwyta złe sny lub koszmary a pozwala przejść tylko tym dobrym.
 118. Co oznacza tatuaż Łabędź – Spokój i elegancję.
 119. Co oznacza tatuaż Labirynt – Skomplikowane sytuacje i stawianie czoła wyzwaniom.
 120. Co oznacza tatuaż Lis – Spryt, inteligencja i zwinność.
 121. Co oznacza tatuaż Lilia – Niewinność i czystość, odrodzenie.
 122. Co oznacza tatuaż Latarnia morska – Ochrona i bezpieczeństwo.
 123. Co oznacza tatuaż Łańcuch – w Twoim życiu jest coś, co Cię uciska i nie pozwala Ci być tym kim chcesz.
 124. Co oznacza tatuaż Meduza –  Strażnik i ochrona. Jej nazwa w starożytnym greckim Μέδουσα tłumaczy się jako „opiekuńcza” i „ochronna”.
 125. Co oznacza tatuaż Miecz – Honor wojskowy, walkę o wartości i sprawiedliwość. Reprezentuje także wolność i siłę. Jeśli miecz jest otoczony ogniem, wtedy jest to symbol oczyszczenia.
 126. Co oznacza tatuaż Małpa – Mądrość, lojalność.
 127. Co oznacza tatuaż Madonna – Kobiecość, zmysłowość.
 128. Co oznacza tatuaż Maski teatralne (Komedia i tragedia) – Grecki teatr i jego dwa gatunki, komedię i tragedię. Większość ludzi, którzy wybierają ten tatuaż, robi to ze względu na swoją miłość do sztuk scenicznych.
 129. Co oznacza tatuaż Moai – Tajemniczość, ezoteryczność i życie pozaziemskie
 130. Co oznacza tatuaż Nietoperz – Szczęście, noc, tajemniczość.
 131. Co oznacza tatuaż Niedźwiedź – Siła, zdolność dyplomatyczna.
 132. Co oznacza tatuaż Oko Horusa – Ochrona, amulet.
 133. Co oznacza tatuaż Orzeł – Siła, duma.
 134. Co oznacza tatuaż Orchidea – Dostosowanie się do wszystkich okoliczności.
 135. Co oznacza tatuaż Ogień – Regeneracja i oczyszczenie.
 136. Co oznacza tatuaż Pszczoła – Zaangażowanie, pracowitość, naturę.
 137. Co oznacza tatuaż Ptasznik – Strach, przerażenie, jadowitość.
 138. Co oznacza tatuaż Pajęczyna – Bycie uwięzionym.
 139. Co oznacza tatuaż Pióra – Zdolność unoszenia się wysoko w sensie duchowym i emocjonalnym, wolność.
 140. Co oznacza tatuaż Płomienne Serce – Wiara w miłość, zakochanie.
 141. Co oznacza tatuaż Pegaz – Zwinność i lojalność.
 142. Co oznacza tatuaż Pierścień Claddagh – Przyjaźń, miłość i oddanie.
 143. Co oznacza tatuaż Papuga – Inteligencja i elokwentność.
 144. Co oznacza tatuaż Piramida – Mądrość, związek z przeszłością, szacunek do historii.
 145. Co oznacza tatuaż Puma – Dyskrecja, szybkość, siłę, inteligencję.
 146. Co oznacza tatuaż Pantera – Zaciekłość i zwinność, siła, odwaga.
 147. Co oznacza tatuaż Rekin – Siła, odwaga.
 148. Co oznacza tatuaż Ropucha – Miłość do zażywania narkotyków, ale zawsze z umiarem.
 149. Co oznacza tatuaż Skrzydła z sercem – Miłość jest najważniejsza
 150. Co oznacza tatuaż Skrzyżowane miecze tworzące krzyż – Śmierć i konfrontacja dwóch przeciwstawnych rzeczy lub uczuć.
 151. Co oznacza tatuażu Statek piracki – Wolność i bunt przeciwko czemuś niesprawiedliwemu.
 152. Co oznacza tatuaż Słoń – Ochrona własnych dzieci, nawet za cenę własnego życia, natura, pamięć.
 153. Co oznacza tatuaż Sowa – Mądrość, dyskretność, umiłowanie nocy.
 154. Co oznacza tatuaż Serce ze sztyletem lub mieczem – Zazdrość, nieszczęśliwa miłość.
 155. Co oznacza tatuaż Strażak – Odwaga, męstwo i poświęceniem.
 156. Co oznacza tatuaż Sum – Szczęście.
 157. Co oznacza tatuaż Samuraj – Dyscyplina, duch walki, odwaga, lojalność i poświęcenia.
 158. Co oznacza tatuaż Serce przebite strzałą – Unikalna łatwość w zakochaniu się.
 159. Co oznacza tatuaż Skorpion – Zemsta i moc.
 160. Co oznacza tatuaż Skunks – Szacunek do siebie, cierpliwość.
 161. Co oznacza tatuaż Śmierć – Strach przed innymi ludźmi.
 162. Co oznacza tatuaż Szakal – Samotność, wytrzymałość.
 163. Co oznacza tatuaż Szczur – Inteligencja, przebiegłość, oszczędność.
 164. Co oznacza tatuaż Sokół – Piękno, siła.
 165. Co oznacza tatuaż Sztylet – Zdrada, ukryte zamiary.
 166. Co oznacza tatuaż 777 – Amulet, który ma przyciągać szczęście.
 167. Co oznacza tatuaż Triskelion – Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Reprezentuje także równowagę między ciałem, umysłem i duchem, początkiem i końcem, ewolucją i wzrostem. Ponadto również symbolizuje naukę.
 168. Co oznacza tatuaż Troll – Nieoczekiwane sytuacje, czujność.
 169. Co oznacza tatuaż Tomahawk (topór) – Podziw, szacunek.
 170. Co oznacza tatuaż Uroboros (Ouroboros) – Wieczność, coś co nigdy się nie kończy.
 171. Co oznacza tatuaż Wampir – Uwodzenie i zwiększone pożądanie seksualne.
 172. Co oznacza tatuaż Wieloryb – Mądrość i miłość do rodziny.
 173. Co oznacza tatuaż Wiking – Okrucieństwo, tradycja, dzikość.
 174. Co oznacza tatuaż Woda – Spokój, jeśli woda jest nieruchoma lub niepokój, jeśli woda porusza się.
 175. Co oznacza tatuaż Winogrono – Hedonizm, miłość do życia i wina.
 176. Co oznacza tatuaż Żuraw – Długowieczność, inteligencja, zmysłowość, elegancja, spokój.
 177. Co oznacza tatuaż Żółw – Długowieczność, spokoju, cierpliwości, wytrwałość.
 178. Co oznacza tatuaż Żaglówka – Duma i miłość do wolności.
 179. Co oznacza tatuaż Zamek – Ochronne, chroni nas przed złymi uczuciami.
 180. Co oznacza tatuaż Żołądź – Płodności, siły, męskości i cierpliwości.
 181. Co oznacza tatuaż Złota rybka – Szczęścia, wolność i spontaniczność.

Każdy tatuaż, niezależnie od tego, jak prosty czy skomplikowany, niesie ze sobą pewną symbolikę. Dla niektórych ludzi jest to sposób na wyrażenie swojej tożsamości, dla innych – sposób na upamiętnienie ważnych wydarzeń w życiu.

Zakończenie

Współczesne tatuaże stały się formą sztuki, złożoną i wielowymiarową, która pozwala na ekspresję na najróżniejszych płaszczyznach – od fizycznej, przez emocjonalną, aż po duchową. Niezależnie od powodów, dla których ludzie decydują się na tatuaż, jedno jest pewne: jest to wyjątkowy i trwały ślad, który pozostawiają na swoim ciele, świadczący o ich przeżyciach, wierzeniach i wartościach.

Mapa bólu, robienie tatuażu, gdzie boli?

Gdzie tatuaż boli najbardziej?

Mapa, którą wyżej oglądasz opiera się na statystykach oraz empiryzmie. Sami posiadamy tatuaże oraz tatuując klientów widzimy, gdzie tatuaż boli najmocniej, a gdzie najmniej.

Mapa bólu jako taka w 100% nie istnieje. Nie ma sensu także słuchanie ludzi, którzy opowiadają o tym jak ich bolało. Ból jest zawsze zależny od bardzo wielu czynników.

A więc, co to za różne czynniki, od których zależy jaki rodzaj bólu oraz jak mocno go odczuwamy?

W punktach będzie prościej:

 1. Maszynka do tatuowania
 2. Technika oraz finezja tatuatora
 3. Długość na ile tatuator wystawia igły z dziobu/kartridża
 4. Produkty jakich używa tatuator

To tyle jeżeli chodzi o salon/tatuatora, a co jeżeli chodzi o nas samych?

 1. Nastawienie
 2. Genetyka
 3. Miejsce, które wybierzemy gdzie najbardziej boli tatuaż, gdzie najmniej boli tatuaż
 4. Oraz szereg pobocznych czynników w tym do czego porównać ból tatuażu

Ad 1. Maszynka do tatuowania

Maszynka dzieli się na dwa rodzaje – indukcyjne oraz rotacyjne. Dla laików najprościej będzie opisanie ich w ten sposób. Kiedy tatuator włączy maszynkę indukcyjną to zawsze wiesz, że maszynka już działa, jest głośna. Jeżeli chodzi o wizualny aspekt to zawsze maszynka indukcyjna posiada dwa uzwojenia, tzw. Cewki. Analogicznie maszynka rotacyjna jest cicha. Zazwyczaj (ale nie zawsze) z samego faktu konstrukcyjnego maszynek ta rotacyjna uderza nieco delikatniej niż indukcyjna.

Ad 2. Technika oraz „zmysł tatuatora”

Każdy tatuator ma swój oryginalny styl pracy oraz tzw. „świadomość skóry”. Nazwałem tak tę umiejętność sam, ponieważ pracując z klientami od dawna, wyczułem pewną rzecz. Tatuaż intuicyjnie wyczuwa jak reaguje skóra na dany rodzaj igły. Na głębokość z jaką wbijamy tusz, na rodzaj tuszu, szybkość uderzania igły (czyli volty na zasilaczu) itp. Poziom tego zmysłu wpływa na ból klienta, im szybciej tatuator „pozna” skórę klienta, tym bardziej zmniejszy ból.

Ad 3. Długość na ile tatuator wystawia igły z dziobu/kartridża

Ten punkt mógłbym nazwać „doświadczenie tatuatora”. Mieliśmy już wielu klientów, którzy chcieli poprawić tatuaż niedługo po wyjściu od jakiegoś tatuatora ( i mieli racje). Stąd wynika, że nawet lata pracy dla niektórych w tej branży to nadal stanie w miejscu. Dlatego uprościłem ten punkt do długości na jakąś tatuator wysuwa igłę.

Ad 4.  Produkty jakich używa tatuator

Biała wazelina, najczęściej spotykany produkt. Powinna służyć jedynie do klejenia kubeczków na tusz. Do nawilżania skóry podczas zabiegu służą specjalne produkty zwane masłem do tatuażu. Nawet najtańsze „masło” do tatuażu jest lepsze niż sama wazelina. Zawiera podstawową bazę witamin, które skórę odżywiają, często zmniejszają obrzęk podczas tatuowania. Osobiście używamy Inkeeze (jego skład jest mistrzowski, zostawiam dla chętnych na dole artykułu).

A jak to jest z tą drugą częścią zależną od nas?

Ad 1. Nastawienie

Często jest tak, że myśląc o bólu po prostu go przyciągamy. Powiem wprost – to bujda. Mieliśmy dziesiątki klientów, którzy w oczach mieli przerażanie. Kiedy jednak zaczynaliśmy tatuować na ich skórze, praktycznie każdy natychmiast zmieniał nastawienie. Dlaczego? Dlatego, że strach przed tym co nieznane sprawia, że wyolbrzymiamy sytuacje.

Ad 2. Genetyka tego gdzie tatuaż boli

W skrócie. Natura jednych obdarzyła większą odpornością na ból lub sposobem z ignorowaniem bólu, a innych mniej.

Ad 3. Miejsce, które wybieramy

Wybór miejsca na pierwszy tatuaż ma znaczenie, ale i od tego są wyjątki. Mieliśmy klientkę, która na pierwszy tatuaż wybrała sobie żebra. Tatuaż było ciężko wykonać, a co ciekawe, nie dlatego, że ją bolało, a dlatego że się śmiała. Miała bardzo wrażliwą skórę na żebrach, a na wbicie igły reagowała śmiechem. Zazwyczaj ludzie zestresowani wizjami wielkiego bólu (patrz punkt 1, nastawienie) wybierają celowo miejsca mniej statystycznie podatne na ból.

Ad 4. Poboczne czynniki

Sprawa z tym co jest zależne od naszego organizmu przedstawia się podobnie jak z alkoholem. Czasem możemy wypić dużo i czujemy się dobrze, czasem jeden drink kosi z nóg. Tutaj tatuaż nie kosi nas z nóg, lecz po prostu może być mniej przyjemny.

W celu zorientowania się, komu chcecie oddać skórę do tatuowania polecamy artykuł.


Prywatnie od założyciela studia He3 Tatuażyk, Mariusza.

„Uczucie bycia tatuowanym porównuje do ocierania skóry papierem ściernym. Z początku nie boli i jedynie w miejscu, gdzie maszynka trafi w jakiś czuły punkt to czuć mocniejsze ukłucie. Po krótkim czasie wręcz się do tego przyzwyczajam i nie czuję nic niezwykłego, od tak coś mnie drapie. Jednak przy dużych tatuażach wymagających wielu godzin zaczynam odczuwać narastający dyskomfort. Pierwszy taki próg dyskomfortu zaczynam czuć po upływie około 2-3 godzin. Kolejne godziny zaczynają być coraz gorsze licząc, że jestem tatuowany już ponad 4 godziny. Od tego jest wyjątek- jak od wszystkiego. Mam dwa tatuaże na rękach, których wykonanie zajęło około 5 godzin, każdy. Ból cały czas od samego początku do końca i wynosił totalne zero, czułem jedynie drapanie.”

☎️ +48 793 033 335 ⚡️ Informacje