Przeciwskazania do wykonania tatuażu to okoliczności lub warunki zdrowotne, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia komplikacji podczas wykonywania tatuażu lub w trakcie jego gojenia. Są to czynniki, które sprawiają, że wykonanie tatuażu jest niewskazane, ponieważ mogą one wpłynąć na proces gojenia, zwiększyć ryzyko infekcji lub spowodować inne negatywne skutki zdrowotne. Jednocześnie nie świadczą one o zakazie wykonania tatuażu. Pomimo przeciwskazań jakim jest np. łuszczyca lub cukrzyca, wielu naszych klientów zdecydowało się na tatuaż. Nie wystąpiły żadne problemy zarówno w trakcie wykonania tatuażu, jak i w trakcie gojenia. Opieramy się na sześciu latach doświadczenia. W najgorszym wypadku musieliśmy podzielić tatuaż na mniejsze sesje (przez nadmierne wypuszczanie osocza przez organizm) lub musieliśmy poprawić tatuaż po wygojeniu. Oczywiście darmowo.

Przeciwskazania można podzielić na kilka kategorii, w tym:

Medyczne przeciwskazania do wykonania tatuażu

  1. Choroby skóry – Stan zapalny skóry, trądzik, egzema, łuszczyca, i inne problemy dermatologiczne w miejscu planowanego tatuażu mogą zwiększać ryzyko infekcji i wpłynąć na proces gojenia. Odradzamy także wykonania tatuażu w miejscu, które było uszkodzone, a jeszcze się nie wygoiło. Np. ugryzienie psa, drapnięcie kota, siniak po uderzeniu.

– jak można się domyśleć chodzi tutaj o konkretną część ciała, a nie o całkowity zakaz tatuowania się.

  1. Choroby krwi – Osoby cierpiące na hemofilię, anemię, czy inne choroby wpływające na krzepliwość krwi powinny unikać tatuaży, ponieważ mogą one prowadzić do nadmiernego krwawienia.

– może to być problematyczne dla tatuatora w trakcie wykonywania tatuażu, jednak nie jest to zakaz wykonania tatuażu. W najgorszym wypadku tatuaż trzeba podzielić na mniejsze sesje.

  1. Choroby przewlekłe – Cukrzyca, choroby serca, choroby nerek, czy też choroby wątroby mogą wpływać na zdolność organizmu do gojenia się, co zwiększa ryzyko komplikacji po wykonaniu tatuażu.
  2. Alergie – Osoby z alergiami na barwniki i inne substancje używane do robienia tatuażów mogą doświadczyć reakcji alergicznych.

– w przypadku obaw przed alergią na tusz zawsze można wykonać test. Polega on na wbiciu mikro dawki barwnika pod skórę. To koszt 20zł w przypadku czarnego tuszu i 80zł w przypadku czarnego, żółtego, niebieskiego i czerwonego.

  1. Choroby zakaźne – Osoby z aktywnymi infekcjami (np. opryszczka) lub chorobami przenoszonymi drogą krwi (np. HIV, WZW B i C) powinny rozważyć potencjalne ryzyko i skonsultować się z lekarzem.

– choroby zakaźne nie są przeciwskazaniem do tatuażu, lecz z troski o zdrowie artysty zawsze taka informacja powinna być przekazana. Aby konkretny artysta zdecydował, czy chce podjąć ryzyko lub aby świadomie zachował podwyższoną ostrożność i nie ukuł się igłą, którą wykonuje prace na kliencie.

Polecamy zapoznać się także z mapą bólu.

Wiekowe przeciwskazania

  1. Niepełnoletność – W większości miejsc na świecie istnieje wymóg osiągnięcia pełnoletności (zazwyczaj 18 lat), aby legalnie zrobić tatuaż. Niektóre jurysdykcje mogą zezwalać na tatuaże dla osób niepełnoletnich z pisemną zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

– zgoda rodzica całkowicie niweluje ten rodzaj przeciwskazania. O ile dziecko ma więcej niż 16 lat.

Społeczne i zawodowe przeciwskazania

  1. Normy społeczne i zawodowe – Niektóre zawody i społeczności mogą mieć swoje normy dotyczące tatuaży, które mogą wpływać na decyzję o ich wykonaniu, szczególnie jeśli tatuaże są widoczne.

– z doświadczenia wiemy, że ten opis staje się mitem i coraz więcej ludzi posiada tatuaże. Zarówno pracownicy służb mundurowych jak i pracownicy publiczni.

Psychologiczne i emocjonalne przeciwskazania

  1. Niepewność – Decyzja o wykonaniu tatuażu powinna być dobrze przemyślana. Osoby niepewne, czy tatuaż jest czymś, czego naprawdę chcą, powinny odczekać, aż będą pewne swojej decyzji.

– lub wpaść do nas na przygotowanie i odbicie kalki, aby z nią pochodzić i przemyśleć chęć posiadania tego konkretnego tatuażu. Możemy przygotować wizualizacje na komputerze, gdzie wzór umieścimy na zdjęciu części ciała zainteresowanej osoby.

  1. Stany psychiczne – Osoby cierpiące na niektóre stany psychiczne, które wpływają na podejmowanie decyzji, mogą chcieć skonsultować się z opiekunem medycznym przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu.

Podsumowanie

Zanim zdecydujesz się na tatuaż, ważne jest, aby rozważyć potencjalne przeciwskazania i skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące stanu zdrowia. Dobrze jest również przemyśleć decyzję z perspektywy społecznej, zawodowej i psychologicznej. Tatuaż to decyzja na całe życie, więc warto podchodzić do niej z rozwagą.

Nie mniej jednak nie ma co przesadzać i podejść do sprawy ze zdrowym rozsądkiem i luźnym podejściem.

He3 Tatuażyk

„Dla mnie jesteś wyjątkowy i lubię kiedy się uśmiechasz”.


Jeżeli uważasz, że warto to udostępnij: